Slnečné okuliare
V posledných rokoch sa slnečné okuliare stali nevyhnutným doplnkom takmer každého z nás. Slnečné okuliare už nepoužívame len v období leta, na pláži alebo na horách, ale stále častejšie sa stávajú stálym doplnkom, ktorý nosíme takmer stále.
Havnou úlohou by stále mala ostať ochrana našich očí pred škodlivým ultrafialovým žiarením.
V prípade slnečných okuliarov platí, že estetický dizajn sa musí snúbiť s vysokou funkčnosťou. Dobré slnečné okuliare chránia svojho majiteľa pred nebezpečným slnečným žiarením a zároveň sú aj moderným estetickým doplnkom.
Slnečné okuliare by mali mať predovšetkým dostatočný UV filter, ktorý absorbuje ultrafialové žiarenie. Vedzte však, že ak aj majú slnečné okuliare UV filter, tak aby boli naozaj kvalitné, mali by spĺňať aj ďalšie dôležité podmienky.
Veľmi dôležitá je napríklad kvalita samotných šošoviek. Nemali by to byť len obyčajné lisované fólie, použité materiály by nemali dráždiť pokožku a mali by sa dať upravovať a prispôsobovať tvári.
Veľkú rolu môže hrať aj intenzita zafarbenia skiel, takže je potrebné si zvážiť kde a ako chcete vaše slnečné okuliare využívať. Výsledkom nekvalitných slnečných okuliarov totiž bývajú rovnaké zdravotné problémy ako pri nesprávne zhotovených dioptrických okuliaroch.
Slnečné okuliare majú aj iné funkčné vlastnosti. Polarizačné šošovky absorbujú odrazené svetlo a sú vhodné najmä pre vodičov. Hnedé zafarbenie skiel zvyšuje vnímanie kontrastov. Žlté a oranžové sklá sú vhodné do hmly a dažďa, k moru a na kúpalisko k vode si vyberte šedo-zeleno zafarbené šošovky. Ideálne je, keď majú slnečné okuliare na zadnej ploche skiel aj antireflexnú vrstvu.