Dioptrické okuliare
Dioptrické okuliare ako sú v podstate zložené z dvoch častí a to z okuliarového rámu a okuliarových šošoviek. Ako rám, tak aj okuliarové šošovky tvoria určitý celok v podobe dioptrických okuliarov a mali by spĺňať určité kritéria, vďaka ktorým poskytnú svojmu nositeľovi to, na čo sú určené.
Samozrejme, že nároky na okuliare u každého z nás sú rozdielne, ale prvotným cieľom je pomôcť nám pri videní. Je preto veľmi dôležité okuliare si správne vybrať a nechať si poradiť od odborníkov. Na výber máte množstvo druhov skiel s rôznymi povrchovými úpravami a ešte väčší výber existuje medzi okuliarovými rámami, kde sú v ponuke milióny modelov.
Ak teda máte zrakovú chybu a musíte okuliare nosiť, vyberte si také, ktoré sa vám naozaj páčia, v ktorých sa budete cítiť pohodlne a nebudú vás obmedzovať a taktiež vám poskytnú pohodlné videnie a celkový komfort pri nosení. Také okuliare naozaj nie je jednoduché vybrať a práve preto sme tu my, aby sme vám pri tom pomohli a poradili.
Lacné hromadne predávané okuliare, ktoré si môžete zakúpiť v supermarketoch vám môžu zrak ešte viac zhoršiť napriek tomu, že ste si zvolili správny počet dioptrií. Pre dokonalé videnie je nutné okuliare správne vycentrovať, zvoliť vhodný rám a okuliarové šošovky. Výsledkom je, že lúče dopadajú na žltú škvrnu a my správne vidíme. Preto optik pred zhotoveným okuliarov zmeria anatomické parametre ich nositeľa a vyhotoví vám dioptrické okuliare presne na mieru.
Okuliarová šošovka a jej úpravy
Povrch alebo dizajn:
umožňujú korekciu zrakovej vady. Pre každý problém s videním existuje jeden dizajn, napríklad: jedno-ohniskové a progresívne okuliarové šošovky, individuálne prispôsobené okuliarové šošovky a okuliarové šošovky na prácu s počítačom
Materiál:
hlavná súčasť okuliarovej šošovky. Jeho výber má vplyv na estetiku, hmotnosť a odolnosť hotovej okuliarovej šošovky
Vrstva:
po nanesení na povrch okuliarovej šošovky vylepšuje jej vlastnosti, napríklad antireflexná vrstva, vrstvy proti zašpineniu a zahmlievaniu, vrstvy chrániace oči pred slnkom atď.
Jedinečné kombinácie technológií a prevedení skiel
Jedno-ohniskové:
Jedno-ohnisková šošovka má po celej ploche rovnakú optickú mohutnosť. Používa sa na korekciu jednoduchých refrakčných chýb, akými sú krátkozrakosť (myopia), ďalekozrakosť (hypermetropia) a cylindrická očná chyba (astigmatizmus).
Existujú dva typy jedno-ohniskových okuliarových šošoviek: Sférické okuliarové šošovky, ktoré sú vhodné pre každého Asférické okuliarové šošovky, ktoré sú plochšie a estetickejšie. Sú obzvlášť vhodné pre ľudí, ktorí potrebujú vyššie dioptrie.
Bifokálne:
Bifokálne dioptrické sklá majú dve ohniska ( BI ) Jedno ohnisko sa používa do diaľky a druhé na čítanie – blízko.
Väčšinou sa takéto bifokálne sklá predpisujú zákazníkom po 40 veku života. V dnešnej modernej dobe, sa tieto sklá predpisujú starším zákazníkom cca 65 rokov a viac…
Poznáme ich ako sklá s takzvaným okienkom.
Multifokálne – Essilor progresívne okuliarové šošovky:
Prirodzené videnie na všetky vzdialenosti Ak máte viac ako 40 rokov a máte problémy s videním, pravdepodobne trpíte presbyopiou, bežnou postupnou stratou videnia do blízka. Máme však pre vás dobrú správu: súčasný výber okuliarových šošoviek je širší ako v minulosti. Nemusíte so sebou nosiť ďalšie okuliare na čítanie, ani nosiť okuliare s bifokálnymi šošovkami rozdelenými viditeľnou a neestetickou čiarou ako vaši rodičia.
Progresívne (multifokálne) okuliarové šošovky umožňujú hladký prechod z videnia do diaľky cez videnie do strednej vzdialenosti až po videnie do blízka a zároveň pokrývajú všetky prechodové korekcie. To znamená, že progresívne okuliarové šošovky majú odstupňovanú optickú mohutnosť a zmierňujú tak namáhanie očí a umožňujú čo najprirodzenejšie videnie.
Kancelárske:
Kancelárske sklá sú najideálnejšie sklá pre tých nositeľov okuliarov, ktorí pracujú s počítačom viac ako 4 hodiny denne. Majú PC vo vzdialenosti viac ako 50-60 cm a nevyhovujú im jedny okuliare.
Radíme ich do skupiny viacohniskových skiel a fungujú na princípe ako multifokálne sklá. Jediný rozdiel oproti multifokálu je ten, že kancelárske sklá nemajú vzdialenosť do diaľky.
Na všetky výrobne sklá, sa daju naniesť rôzne povrchové úpravy
Tvrdenie HC (hard coated):
Tvrdenie sa s pravidla nanáša na všetky dioptrické sklá. Je to kvôli tomu, že plastové sklá sú veľmi krehké a dajú sa ľahko poškriabať. Tvrdiaca vrstva spevný povrch skla a tým sa zabraní poškodeniu.
Antireflex:
Je to proti-odrazová vrstva, ktorá slúži na to, aby do oka prepustila viac svetla a pohľad cez antireflexné sklá bol bez rušivých momentov, jasnejší a ostrejší . Antireflex prepúšťa do oka až 99,8% svetla.
Farba – color:
Slúži ako slnečné dioptrické sklá. Je možné naniesť akýkoľvek druh farby a intenzity zafarbenia.
Najlepšie a najbežnejšie farby sú šedá – GRAY, hnedá – BROWN a zelená – GREEN.
Antistatická úprava:
Táto úprava sa dáva na vyššiu triedu dioptrických skiel. Je nielen vodoodpudivá, ale hlavne odpudzuje prach a nečistoty.
Polarizácia:
Využíva sa u slnečných okuliarov. Polarizácia neprepúšťa do oka odrazené svetlo od vodorovnej plochy. Najviac to ocenia rybári, alebo vodiči, ktorí riadia auto pri východe, alebo západe slnka keď je vozovka mokra napr po daždi.
Fotochromatické okuliarové šošovky:
Šošovky reagujúce na intenzitu žiarenia. Okuliarové sklá sa zafarbuju podľa sily žiarenia svetla a podľa teploty okolitého prostredia.
Poznáme pod názvom: TRANSITIONS – SUNSENSORS – HELIOVAR